BLOG | 19.06.2023
Czym różni się adwokat od radcy prawnego
Najnowsze wpisy
- Jak wyznaczyć adwokata z urzędu i uzyskać pomoc sądową bez wydawania majątku?
- Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty? wyjaśniamy
- Upadłość firmy jednoosobowej, długi i opcje restrukturyzacji. Wnioski, skutki i konsekwencje
- Obsługa prawna firm transportowych. Pomaganie firmie przewozowym w zakresie prawa transportowego
- Prywatny akt oskarżenia. Jak wnieść oskarżenie jako oskarżyciel prywatny
Radca prawny oraz adwokat są to osoby świadczące specjalistyczną pomoc prawną w wielu dziedzinach. Mogą poszczycić się nie tylko dużym zasobem wiedzy, ale także doświadczeniem. Zdobyte umiejętności oraz wiedza pozwalają na profesjonalne doradztwo, w nawet trudnych sprawach.
Jednak warto wiedzieć kiedy należy udać się do radcy prawnego, a kiedy do adwokata i w jakich kwestiach obie osoby mogą pomóc.
Czym różni się zawód adwokata od radcy prawnego?
Istnieje przekonanie o tożsamości zawodów adwokata oraz radcy prawnego. Nie do końca jest to prawdą. Warto wiedzieć, że pomimo tego, iż obie specjalizacje dotyczą prawa oraz pomocy prawnej klientom, to jednak istnieją różnice w ich wykonywaniu oraz zdobywaniu zawodu.
Adwokatem jest osoba, która świadczy pomoc prawną, a także udziela porad prawnych. Ponadto sporządza pisma, opinie prawne, umowy, opracowuje projekty aktów prawnych, a także reprezentuje swoich klientów przed instytucjami sądami i wszelkiego rodzaju urzędami. Z kolei radca prawny jest to osoba, która zgodnie z artykułem 6 ustawy pierwszej świadczy pomoc prawną, w szczególności osobom na zasadzie udzielania porad prawnych, a także konsultacji prawnych.
Ponadto radca prawny sporządza opinie prawne, opracowuje projekty aktów prawnych, a także występuje przed instytucjami, sądami oraz urzędami w charakterze obrońcy, bądź pełnomocnika. Chociaż adwokat, radca prawny to zawody, które dotyczą wykonywania zawodu prawnika, a ich kompetencje wydają się niezwykle podobne, to jednak różnią się od siebie. Szczególnie jeżeli chodzi o możliwość zatrudnienia radców prawnych na umowę o pracę.
Warto mieć na względzie, że radca prawny nie może brać udziału w sprawach karnych oraz karno-skarbowych jako obrońca. Jedynym wyłączeniem jest sytuacja dotycząca pracowników naukowo-dydaktycznych oraz pracowników naukowych. Warto podkreślić, że radca prawny oraz adwokat mogą reprezentować osoby fizyczne, prawne oraz jednostki administracyjne przed sądami oraz instytucjami w sprawach prawa własności, karnych, cywilnych, rodzinnych, administracyjnych, prawa pracy.
W jaki sposób można zostać radcą prawnym lub adwokatem?
Należy wiedzieć, że aby zostać radcą prawnym trzeba uzyskać odpowiednie wykształcenie. Prawnikiem nie może być osoba przypadkowa. To ogromny zasób wiedzy, doświadczenie oraz indywidualne predyspozycje do wykonywania zawodu determinują o tym czy ktoś zostanie dobrym adwokatem czy radca prawnym. W pierwszej kolejności niezbędne jest ukończenie studiów prawniczych, które trwają pięć lat. Ponadto konieczne jest zdobycie trzyletnią aplikacji radcowskiej. Natomiast do wykonywania zawodu adwokata wymagane są pięcioletnie studia oraz trzyletnia aplikacja adwokacka.
Aplikacja adwokacka oraz radcowska są prowadzone przez samorządy zawodowe. Bardzo istotnym jest także zdanie egzaminu zawodowego, który jest przeprowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Po jego obronie prawnik uzyskuje wpis na listę Radców Prawnych, bądź adwokatów i w przypadku uzyskiwania tytułu adwokata lub radcy prawnego przy wykonywaniu aplikacji pojawiają się kolejne różnice, które dotyczą zaznajomienia z poszczególnymi zagadnieniami.
Sprawdź ofertę naszej Kancelarii Stypuła.
W przypadku aplikacji adwokackiej kładzie się nacisk na szeroki zakres zagadnień prawa karnego. Z kolei w przypadku Radców Prawnych obejmuje większa wiedza na temat nauki zagadnień prawa cywilnego. Jeżeli chodzi o kwestie egzaminów to zagadnienia na egzaminie adwokackim oraz radcowskim z niektórych obszarów zazębiają się. Sama forma jest w jednym i drugim przypadku bardzo podobne i trwają przez cztery dni. Po ukończeniu wszystkich niezbędnych szkoleń oraz zdaniu egzaminów radca prawny oraz adwokat uzyskują tytuł zawodowy prawnika.
Czy radca prawny oraz adwokat to instytucje, które mogą reprezentować klienta przed sądem?
Adwokat, podobnie jak radca prawny mają te same uprawnienia, dzięki którym mogą reprezentować swoich klientów przed sądem oraz innymi urzędami. Adwokat oraz radca prawny posiadają tożsame kompetencje, dzięki którym mogą – jak już wcześniej wspomniano udzielać pomocy prawnej oraz sporządzać opinię prawną, a także opracowywać projekty aktów prawnych.
Jednak to co niezwykle istotne, to profesjonalna pomoc w różnych dziedzinach. Warto podkreślić, że radca prawny oraz adwokat to zawody zaufania publicznego. Ponadto prawników obejmuje obowiązek dochowania tajemnicy zawodowej, tak samo jest w przypadku adwokata jak i radcy prawnego. Powierzając swoje sprawy oraz ich ochronę prawnikowi warto zwrócić uwagę na to, aby to była osoba kompetentna, która świadczy profesjonalną pomoc prawną niezależnie od tego jaki tytuł posiada: czy jest to adwokat czy radca prawny.
Ogromne znaczenie ma posiadana wiedza, a także doświadczenie oraz indywidualne umiejętności i predyspozycje do wykonywania zawodu, szczególnie są to przydatne kwestie w zakresie prowadzenia odmiennych rodzajów spraw. Radca prawny i adwokat z powodzeniem mogą wykonywać swoje zawody i udzielać profesjonalnych porad prawnych, a także z powodzeniem reprezentować swoich klientów przed różnymi organami oraz instytucjami.
Jaki kodeks reguluje pracę adwokatów oraz Radców Prawnych?
Warto mieć na uwadze, że zawody adwokatów oraz radców prawnych regulowanie są przez konkretne ustawy. Zasady dotyczące na przykład adwokatów obowiązuje prawo o adwokaturze, co oznacza, że zgodnie z artykułem 4 ustawy 1 zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej oraz udzielania porad prawnych, a także reprezentowaniu swoich klientów przed sądami i urzędami.
Ponadto adwokat może sporządzać opinie prawne, opracowywać projekty aktów prawnych. Dodatkowo adwokat może wykonywać swój zawód na podstawie wpisu na listę adwokatów. Jednak warto mieć na uwadze, że adwokat, który wykonuje swój zawód nie może podlegać stosunkowi pracy. Taki zapis znajduje się w odrębnych przepisach prawa. Z kolei artykuł 6 ustawy 1 reguluje kwestie dotyczące zawodu radcy prawnego. Jest to ustawa o radcach prawnych zgodnie, z którą taka osoba może świadczyć pomoc prawną każdej osobie dotyczącą udzielania porad prawnych oraz konsultacji prawnych.
Sprawdź, kto ponosi koszty rozprawy cywilnej!
Ponadto radca prawny może sporządzać opinie prawne, opracowywać projekty umów prawnych, a także występować przed sądami, urzędami, a także innymi instytucjami jako pełnomocnik, bądź obrońca osoby, którą reprezentuje. Warto podkreślić, że mimo, iż adwokat nie powinien być zatrudniony na umowę o pracę, to taki stosunek może świadczyć radca prawny. To jedna z zasadniczych różnic, która jest zawarta w odpowiednich regulacjach prawnych. O ile dla samego prawnika ma znaczenie, to dla Klienta to kwestia drugorzędna. Decydując się na pomoc radcy prawnego, bądź adwokata należy kierować się przede wszystkim opinią oraz jego wiedzą i doświadczeniem. To najważniejsze kwestie wpływające na powodzenie prowadzonych spraw.
Radcy prawni są często zatrudniani na podstawie stosunku pracy w spółkach prawa handlowego, a także podmiotach, które wymagają stałej obsługi prawnej. Ponadto radca prawny zatrudniany jest w jednostkach samorządu terytorialnego. Nadzwyczaj często do kancelarii adwokackiej zgłaszają się klienci mający problem natury rodzinnej, bądź dotyczący spraw karnych. Jednak pomocy w tym zakresie może udzielić nie tylko adwokat, ale także radca prawny. Warto dodać, że adwokata oraz radcę prawnego odróżnia ubiór, ponieważ togi adwokatów są koloru zielonego, z kolei radców prawnych koloru niebieskiego. Dzięki czemu łatwo ich odróżnić na sali sądowej.
Chociaż poza nazewnictwem, ubiorem i niewielkimi różnicami odróżniającymi adwokata od radcy prawnego ważne jest, aby postawić na doświadczonego fachowca, który sukcesywnie poprowadzi przez sprawę zważając przede wszystkim na dobro swojego klienta. Jeżeli klient nie jest przekonany z pomocy, którego prawnika skorzystać powinien skontaktować się z Kancelarią Adwokacką i Radców Prawnych Stypuła, gdzie z pewnością uda się podjąć właściwą decyzję. Ponadto zawsze w punkcie świadczącym udzielanie porad prawnych można uzyskać informacje na temat zakresu świadczonej pomocy oraz podjąć decyzję, co do zasadności jej wykonania przez daną osobę.