BLOG | 25.05.2023
Od kogo żądać zapłaty zachowku?
Najnowsze wpisy
- Jak wyznaczyć adwokata z urzędu i uzyskać pomoc sądową bez wydawania majątku?
- Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty? wyjaśniamy
- Upadłość firmy jednoosobowej, długi i opcje restrukturyzacji. Wnioski, skutki i konsekwencje
- Obsługa prawna firm transportowych. Pomaganie firmie przewozowym w zakresie prawa transportowego
- Prywatny akt oskarżenia. Jak wnieść oskarżenie jako oskarżyciel prywatny
Zachowek to instytucja prawa spadkowego, której głównym celem jest ochrona najbliższych zmarłego. Jest to mechanizm, który umożliwia bliskim otrzymanie części majątku, gdy nie dostali należnego im ustawowo spadku. Najczęściej w kwestii zachowku zwraca się do prawnika rodzeństwo, które zostało pominięte w testamencie. Co zrobić w takiej sytuacji?
Kto wypłaca zachowek?
Jeśli zastanawiasz się, kto musi zapłacić zachowek, to zasadniczo odpowiadają za to spadkobiercy zmarłego. Czyli wszyscy, którzy otrzymali spadek po śmierci spokrewnionej z Tobą osoby (także ci, którzy otrzymali dobra na bazie testamentu).
Jednak jeżeli z jakichś powodów uprawniony do zachowku nie może otrzymać należnych mu pieniędzy, to prawnie odpowiedzialni za zaspokojenie tego roszczenia mogą być obdarowani, czyli osoby, które za życia spadkodawcy otrzymały darowizny. Takie sytuacje jednak wymagają często analizy prawnej.
Ile wynosi zachowek?
Zachowek stanowi połowę tego, co uprawnionemu do zachowku przypadałoby, gdyby dziedziczyłby ustawowo (w przypadku dzieci zmarłego). W niektórych sytuacjach, np. gdy uprawniony do zachowku jest małoletni, to należy mu się większa część dziedziczenia ustawowego (⅔) Taka sama sytuacja dotyczy osób, które nie są zdolne do pracy (np. niepełnosprawni, osoby po wypadkach).
Jak uzyskać zachowek?
Jeżeli jesteś uprawniony do zachowku, ale nie możesz dojść do porozumienia ze spadkobiercami, to najszybszą jest opcja sądowa. Należy złożyć pozew, by sprawa była procedowana przez sąd. Często kontakt z prawnikiem umożliwia szybsze uzyskanie zachowku.
Sprawdź ofertę naszej Kancelarii Stypuła.
Reprezentujący Cię adwokat może być znacznie skuteczniejszy w tym, aby uzyskać zachowek dobrowolne.
Kto jest uprawniony do żądania zachowku?
O zachowek mogą ubiegać się:
- dzieci,
- wnuki,
- rodzice,
- małżonek lub małżonka
Rodzeństwu nie przysługuje prawo do zachowku. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twoje rodzeństwo otrzymało po Twojej śmierci część Twojego majątku, to koniecznie spisz testament. Najlepiej, aby miał on formę notarialną, wtedy o wiele trudniej jest go podważyć.
Z ubieganiem się o zachowek nie należy zbytnio zwlekać, gdyż jest na to 5 lat od czasu, kiedy został ogłoszony testament.
Kwestia zachowku jest skomplikowana i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jeśli jesteś zainteresowany ubieganiem się o zachowek lub chcesz lepiej poznać swoją sytuację z osobą, która zna prawo spadkowe, zawsze najlepiej jest skonsultować się z adwokatem https://adwokat-stypula.pl lub doradcą prawnym, aby uzyskać profesjonalną pomoc w tej sprawie.