BLOG | 25.05.2023
Jakie umowy należy skonsultować z prawnikiem?
Najnowsze wpisy
- Jak wyznaczyć adwokata z urzędu i uzyskać pomoc sądową bez wydawania majątku?
- Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty? wyjaśniamy
- Upadłość firmy jednoosobowej, długi i opcje restrukturyzacji. Wnioski, skutki i konsekwencje
- Obsługa prawna firm transportowych. Pomaganie firmie przewozowym w zakresie prawa transportowego
- Prywatny akt oskarżenia. Jak wnieść oskarżenie jako oskarżyciel prywatny
Umowy są nieodłączną częścią naszego życia. Podpisujemy je, gdy kupujemy dom, samochód, zaciągamy kredyt, czy zaczynamy nową pracę. Kiedy warto skonsultować umowę z prawnikiem? Dowiedz się, w jakich sytuacjach warto przedstawić umowę prawnikowi do analizy.
Duże transakcje finansowe, umowy spółki
Jeśli zamierzasz podpisać umowę, jaka jest powiązana z dużym kosztem, to koniecznie pokaż ją przed podpisaniem prawnikowi. Poza tym, iż sprawdzi, czy nie ma w niej zapisów abuzywnych, to będzie w stanie zweryfikować, czy Twoje fundusze są chronione. Koszt analizy umowy jest w takiej sytuacji ułamkiem kwoty, którą możesz stracić, jeśli zawrzesz nieodpowiedniego porozumienia.
Jeśli założyłeś spółkę i zamierzasz podpisać umowę z innym podmiotem, to także skonsultuj się z prawnikiem i zamów analizę umowy. Często może okazać się, iż warunki są w pewnych sytuacjach wyjątkowo niekorzystne. Ponadto prawnik pomoże Ci zrozumieć zapisy umowy w taki sposób, że podpiszesz je w pełni świadomie i bez ryzyka zaskoczenia w przyszłości.
Dobrze jest konsultować umowy:
- sprzedaży/kupna nieruchomości o dużej wartości
- najmu lub leasingu (szczególnie drogiego sprzętu do firmy)
- inwestycyjne
- sprzedaży praw autorskich lub licencji na rozpowszechnianie utworu
- dotyczące długów
Umowa o pracę – konsultacja z prawnikiem
Przy podpisywaniu umowy o pracę, która zawiera wiele dodatkowych zapisów, warto jest poradzić się prawnika. Szczególnie w przypadkach, jakie dotyczą kar umownych oraz zakazu konkurencji.
Niekiedy zdecydowanie lepiej jest wynegocjować inne warunki przed podpisaniem, na przykład zmniejszyć koszt kary umownej w przypadku przejścia do konkurencyjnej firmy.
Umowy z zagranicznymi partnerami
Każda umowa, którą podpisujesz z zagranicznym podmiotem, powinna być zweryfikowana przez prawnika. Niekiedy zagraniczne firmy tworzą umowy, które nie są zgodne z prawem naszego kraju – jednak w pełni spełniają wymogi tamtego państwa. Poprawnie skonstruowana umowa musi wpisywać się w prawo obu państw. Ponadto umowy międzynarodowe, związane szczególnie z biznesem, warto zweryfikować pod kątem bezpieczeństwa Twojej firmy.
Sprawdź ofertę naszej Kancelarii Stypuła.
Wątpliwości przy podpisywaniu
Jeśli umowa wygląda na odpowiednio skonstruowaną, ale niepokoją Cię niektóre zapisy lub nie rozumiesz części jej postanowień, to koniecznie udaj się do prawnika. Zawsze musisz wiedzieć, jakie są dokładne warunki umowy oraz w jakich sytuacjach i przypadkach są wyjątki czy konsekwencje dla jednej ze stron. Nigdy nie podpisuj niczego, co nie jest dla Ciebie całkowicie zrozumiałe.
Umowy złożone i długoterminowe
Kiedy podpisujesz długoterminową umowę, taką jak umowa najmu lub leasingu, zasięgnięcie porady prawnej może być bardzo pomocne. Prawnik pomoże Ci zrozumieć, co się stanie, jeśli zdecydujesz się na wcześniejsze zakończenie umowy, jakie masz prawa w przypadku, gdy druga strona nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, co się stanie w sytuacji chwilowego braku możliwości spłaty.
Umowy długoterminowe powinny być skonstruowane tak, aby zapewnić Ci pewność, iż w razie jakichkolwiek sytuacji życiowych, jesteś w stanie się z niej wywiązać lub nie stracisz dużo w niespodziewanych momentach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co może się wydarzyć za kilka lat, dlatego umowa długoterminowa musi brać pod uwagę różnorodne okoliczności. Jeśli natomiast umowa jest długa i bardzo zawiła, to weryfikacja jest niezbędna – może się okazać, iż wśród różnorodnych ustaleń znajdują się niekorzystne dla Ciebie zapisy.
Zapisy w umowach, które powinny skłonić do prawnej konsultacji
Czytanie i zrozumienie umowy przed podpisaniem jest kluczowe, ale istnieją pewne zapisy, które powinny skłonić Cię do skonsultowania umowy z prawnikiem.
Oto kilka z nich:
Sankcje karne
Jeżeli umowa zawiera zapisy o karach umownych, to lepiej sprawdź wszystkie warunki, jakie są z nimi związane. Prawnik może ocenić, czy te sankcje są proporcjonalne do potencjalnych naruszeń, a także czy są one zgodne z prawem.
Klauzule o rezygnacji z praw
Jeśli w umowie jest zapis mówiący o rezygnacji z pewnych praw, to poważna przesłanka do sprawdzenia zapisów. Niektóre z tych praw mogą być niezbywalne, co oznacza, że nie możesz z nich zrezygnować, niezależnie od tego, co mówi umowa.
Zmiana warunków umowy
Niektóre umowy zawierają klauzule, które zezwalają jednej stronie na jednostronne zmiany warunków umowy. Takie zapisy powinny skłonić Cię do skonsultowania umowy z prawnikiem.
Pamiętaj, że umowa jest ważnym dokumentem prawnym, który może mieć długotrwałe konsekwencje. Dlatego zawsze lepiej jest zasięgnąć porady prawnej, zanim podpiszesz coś, czego nie rozumiesz w pełni.
Jeśli szukasz prawnika, który skutecznie przeanalizuje Twoją umowę, zgłoś się do Kancelarii Stypuła – https://adwokat-stypula.pl/kancelaria-oborniki