BLOG | 04.02.2023
Czym jest samowola budowlana i jakie są przepisy prawne?
Najnowsze wpisy
- Jak wyznaczyć adwokata z urzędu i uzyskać pomoc sądową bez wydawania majątku?
- Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty? wyjaśniamy
- Upadłość firmy jednoosobowej, długi i opcje restrukturyzacji. Wnioski, skutki i konsekwencje
- Obsługa prawna firm transportowych. Pomaganie firmie przewozowym w zakresie prawa transportowego
- Prywatny akt oskarżenia. Jak wnieść oskarżenie jako oskarżyciel prywatny
Pojęcia „samowoli budowlanej” nie znajdziemy w przepisach. Jest to jednak potoczna nazwa odnosząca się do budowy, realizowanej bez odpowiednich pozwoleń lub bez zgłoszenia zamiaru budowy. Sprawdź, co mówią o samowoli budowlanej obecne przepisy i jak ją zalegalizować!
Samowola budowlana w 2023 roku
W 2023 roku weszła nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Wynika z niej, że obecnie nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego, niezależnie od jego metrażu. Warunkiem jest jednak budowa domu na własny użytek mieszkaniowy, nie zaś na sprzedaż. Zmiany w przepisach dotyczą domów wyposażonych maksymalnie w dwie kondygnacje.
Samowola budowlana – jaka kara za nią czeka?
Zwolnienie z pozwolenia na budowę nie oznacza jednak braku konieczności zgłoszenia. Zgłoszenie takie należy złożyć we właściwym starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta – w przypadku miast na prawach powiatu. Pamiętaj też, że niektóre budowle nadal wymagają uzyskania zgody organu nadzoru budowlanego.
Co może Ci grozić, jeśli nie wypełnisz wymaganych formalności? Kary za samowolę budowlaną bywają bardzo dotkliwe. Do niedawna za samowolę budowlaną istniała kara pozbawienia wolności. Od 2020 r. jest to jedynie kara grzywny. Ta jednak może być naprawdę wysoka – nawet kilkaset tysięcy złotych. Należy też liczyć się z nakazem rozbiórki wybudowanego obiektu.
Samowola budowlana – przedawnienie
Wiele osób sądzi, że samowola budowlana może ulec przedawnieniu. Stwierdzenie to jest tylko częściowo prawdziwe. Kara grzywny rzeczywiście przedawnia się po 5 latach, jeśli nie zostanie wyegzekwowana. Jednak kary administracyjne za samowolę budowlaną nie ulegają przedawnieniu. Oznacza to, że jeśli został wydany nakaz rozbiórki obiektu, nie będzie można tego uniknąć.
Jak zalegalizować samowolę budowlaną?
Mimo wszystko istnieje możliwość wyjścia z sytuacji, gdy budowa już się rozpoczęła, a nie zostały dopełnione formalności. Samowolę budowlaną można zalegalizować, jeśli zostanie stwierdzona zgodność projektu z przepisami obecnej ustawy. W przypadku, gdy dom jest już wybudowany bierze się pod uwagę przepisy, które obowiązywały w chwili zakończenia jego budowy. Jeżeli projekt domu był zgodny z tymi przepisami, można zalegalizować samowolę budowlaną.
Chcesz zalegalizować samowolę budowlaną i nie wiesz, jak to zrobić? Zgłoś się do kancelarii Stypuła! Jesteśmy zespołem doświadczonych adwokatów i radców prawnych, a prawo nieruchomości jest nam dobrze znane. Pomożemy Ci sporządzić odpowiednie pisma i podjąć niezbędne kroki prawne. Sprawdź, jak jeszcze możemy Ci pomóc na stronie: adwokat Oborniki.
Zastanawiasz się, czy obejmuje Cię zasiedzenie nieruchomości?