BLOG | 25.05.2023
Tajemnica adwokacka – czym jest i czy są od niej wyjątki?
Najnowsze wpisy
- Jak wyznaczyć adwokata z urzędu i uzyskać pomoc sądową bez wydawania majątku?
- Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty? wyjaśniamy
- Upadłość firmy jednoosobowej, długi i opcje restrukturyzacji. Wnioski, skutki i konsekwencje
- Obsługa prawna firm transportowych. Pomaganie firmie przewozowym w zakresie prawa transportowego
- Prywatny akt oskarżenia. Jak wnieść oskarżenie jako oskarżyciel prywatny
Tajemnica adwokacka jest niezwykle istotnym elementem pracy każdego prawnika. Reguluje ją prawo, co sprawia, że zawód prawnika ma zaufanie wśród obywateli. Interesują Cię np. porady prawne w Poznaniu, ale obawiasz się informacji, jakie przekażesz prawnikowi? Dowiedz się więcej na temat tego, co obejmuje tajemnica adwokacka i jakie są konsekwencje za jej złamanie.
Czym jest tajemnica adwokacka?
W myśl art. 6 Prawa o adwokaturze, adwokat nie może ujawniać żadnej informacji, jaką uzyskał podczas pomocy prawnej – zgodnie z brzmieniem artykułu 6: “Adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej”. Obowiązek ten nie może być ograniczony w czasie. Przepisy prawne, które dotyczą tego zagadnienia, mają na celu ochronę interesów klienta. Dzięki temu, klient może być pewien, że wszystko, co powie adwokatowi, zostanie utrzymane w tajemnicy.
Ma to szczególne znaczenie w sprawach karnych, rozwodowych i innych cywilnych. Prawnik nie może wyjawić żadnej informacji, którą pozyskał od klienta. Nawet, jeśli uzyskał wiedzę podczas jednorazowej konsultacji. Dotyczy to nie tylko tych informacji, które adwokatowi przekazał bezpośrednio klient, ale też szczegółów danej sprawy, jakie pojawiły się w trakcie pomagania.
Co adwokat musi utrzymywać w tajemnicy?
Przede wszystkim, tajemnica adwokacka chroni informacje, które klient przekazał adwokatowi w trakcie konsultacji lub jakiejkolwiek innej formy współpracy. To obejmuje nie tylko fakty bezpośrednio związane z sprawą, ale także to, co mogłoby pomóc w zrozumieniu sytuacji klienta, jego postaw czy motywacji. Tak więc adwokat nie ma prawa zdradzić nie tylko szczegółów sprawy, ale nawet ogólnych informacji. To istotne z uwagi na to, iż klient może np. przygotowywać się do procesu cywilnego jeszcze przed podjęciem ruchów prawnych – ujawnienie jakichkolwiek wiadomości na ten temat i dotarcie ich do strony przeciwnej mogłoby znacznie zmienić sytuację klienta.
Sprawdź ofertę Kancelarii Stypuła na https://adwokat-stypula.pl/zakres-uslug
Nie tylko rozmowy z klientem są chronione. Tajemnica adwokacka odnosi się również do informacji, które prawnik otrzymał od innych osób w związku ze sprawą, a także dowody, które zgromadził podczas prowadzenia sprawy. Są chronione także notatki, dokumenty, korespondencja.
Co istotne, przed ujawnieniem zabezpiecza się także samo to, że klient skonsultował się z adwokatem na dany temat. W praktyce oznacza to, że adwokat nie może ujawnić, że klient kiedykolwiek poprosił go o pomoc prawną w określonej sprawie. Ochrona informacji obejmuje praktycznie wszystkie aspekty relacji adwokat-klient. Jest to jedna z kluczowych zasad profesji prawniczych, która jest niezbędna dla utrzymania zaufania publicznego do systemu prawnego.
Jakie są wyjątki?
Mimo ogólnej zasady zachowania tajemnicy adwokackiej, ustawodawca przewidział pewne wyjątki, w których możliwe jest zwolnienie prawnika z utrzymywania tajemnicy. Adwokat może ujawnić informacje objęte tajemnicą zawodową w przypadku, gdy posiada informacje dotyczące prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
Dodatkowo, tajemnica adwokacka może zostać uchylona w niektórych przypadkach związanych z ordynacją podatkową. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że takie sytuacje są rzadkie i ściśle określone przez prawo.
Co grozi za złamanie tajemnicy adwokackiej?
Naruszenie tajemnicy adwokackiej jest poważnym przewinieniem i niesie za sobą surowe konsekwencje. Poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie od adwokata. Jednakże są także przewidziane dużo poważniejsze kary – konsekwencje dyscyplinarne lub nawet pozbawienie wolności.
Warto jednak pamiętać o tym, iż każdy adwokat zdaje sobie sprawę z tego, iż złamanie tajemnicy adwokackiej równa się utracie zaufania. Kto będzie chciał korzystać z usług prawnika, który wyjawił tajne informacje? Dlatego też do złamań tajemnicy adwokackiej dochodzi niezwykle rzadko.
Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę z adwokatem, który nie tylko dba o wszystkie aspekty związane z tajemnicą adwokacką (wraz z zabezpieczaniem dokumentacji), ale też ma doświadczenie oraz ogromną wiedzę merytoryczną, to sprawdź ofertę Kancelarii Stypuła – cenionego adwokata w Poznaniu.